e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Zooparku Chomutov se narodilo mládě makaka

publikováno: 3.11.2015, kategorie: Zajímavosti, autor: Martina Pelcová

Sdílet: facebook twitter google+

Šestého října se v chomutovském zooparku narodilo mládě jediného evropského primáta makaka magota. Matkou je dvanáctiletá Eliška, otcem devítiletý Tonda, který ve skupině plní roli alfa samce. „Porod proběhl bez komplikací ve venkovní expozici, po několika hodinách si Eliška již s mládětem přišla do vnitřní ubikace pro krmení,“ uvedla chovatelka Alena Fryčová.

Prozatím je matka velmi ostražitá, mládě nosí na břiše a nepustí ho od sebe ani na několik kroků. „Ještě asi dva týdny bude mládě neustále s matkou, která ho chrání před zbytkem skupiny. Proto prozatím neznáme ani jeho pohlaví,“ dodala chovatelka. 

V současné době chová zoopark skupinu 11 makaků. K dispozici  mají prostorný venkovní výběh vybavený prolézačkami z lan a sítí a vnitřní ubikaci, kde tráví minimum času. „Většinou uvidí návštěvníci všechny makaky venku, jsou zvědaví a mají rádi přehled,“ vysvětlila Alena Fryčová. „Dovnitř si chodí pouze pro krmení, nejraději mají ořechy, banány a různá semínka, na podzim ocení i jedlé kaštany,“ dodala chovatelka.