reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Otevře se kostel s unikátními malbami ve Volyni

publikováno: 3.8.2012, kategorie: Vzdělávání, autor: Klára Kovaříková

Sdílet: facebook twitter google+

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni zve i letos na dny otevřených dveří v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách. První příležitost budete mít v sobotu 4. srpna, další termíny budou následovat v srpnu a září. Unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století měla být v 80. letech zbourána, ale jako zázrakem přežila. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu. Pomoct můžete již v neděli 5. 8. na brigádě.

Dny otevřených dveří se v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách konají 4.8., 11.8., 25.8., 15.9. vždy od 10,00 do 16,00 hodin. Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem. Kromě samotného kostela si návštěvníci mohou prohlednout i výstavu historických fotografií ze středního Krušnohoří a zakoupit benefiční pohlednice, zvonečky z pedigu či perníčky ve tvaru kostela a podpořit tak sdružení v jeho činnosti.

A v neděli 5. srpna v témže čase bude probíhat brigáda. Členové sdružení a jejich přátelé vyčistí během dne odtokové kanály kolem kostela. Vyčištěn by měl být i interiér kostela, který je plný suti a dřeva a v plánu je i přerovnání dlažby.

Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.

Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007. Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost.
Kostel se už podařilo částečně zastřešit a nově opláštěná je také věž kostela. Protože doba vhodná k práci v exteriéru je na horách velmi krátká a sehnat peníze není snadné, není zatím ani střecha dosud dokončená. Právě obnova střechy je nyní pro sdružení prioritou, následovat by mělo zpevnění klenby, vsazení oken a dveří, aby mohl být kostel přístupný. Teď je možné navštívit interiéry kostela pouze v rámci dnů otevřených dveří. Do některých částí se ale ani tak nemůže. Například během loňských dnů otevřených dveří se podařilo najít původní klíč od kostela.
 
Prohlídky jsou možné také po domluvě se správci objektu na e-mailu volynskykostel@seznam.cz.