e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hornické muzeum otevřelo novou expozici povrchového dobývání

publikováno: 3.6.2019, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Dva dny před oslavou Dne dětí se v Podkrušnohorském technickém muzeu v Kopistech u Mostu konalo slavnostní otevření nové expozice. Ta představuje návštěvníkům povrchové dobývání uhlí v severočeské pánvi. Jejím největším lákadlem je model dolu.

„Jedinečnost našeho muzea spočívá v tom, že se můžeme věnovat jak hlubinnému, tak povrchovému dobývání uhlí. Máme už ve venkovní expozici řadu strojů. Přemýšleli jsme, jak ukázat návštěvníkům důl, který je příliš velký na běžnou expozici. Proto vznikl model,“ vysvětlil ředitel Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech Zbyněk Jakš.

Návštěvníci tak mohou na zmenšeném modelu vidět reálnou podobu dolu včetně strojů. Otevřená expozice se však věnuje i dalším aspektům povrchového dobývání. Ukazuje například krásné paleontologické nálezy z dolů, představuje měřicí techniku a metodu fotogrametrie, která se používá pro mapování dolů. Exponáty věnovaly převážně důlní společnosti Severočeské doly a Seven Group.

Podkrušnohorské technické muzeum se nachází v autentickém prostředí bývalého hlubinného dolu  Julius III v Kopistech u Mostu. Návštěvníkům umožňuje nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Ti mohou navštívit třeba uměle vytvořenou štolu, ale vidět též množství zařízení a strojů, používaných v dolech. Seznamuje také s hornickými tradicemi a nezapomíná ani na rudné dobývání v Krušných horách. Děti si mohou vyzkoušet práci dávných horníků v horách nebo se svét po okružní železnici.