reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Sokolí pár vyvedl v teplárně mladé

publikováno: 3.6.2014, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Před nedávnem instalovali firemní hasiči United Energy na komín v Komořanech ve výšce zhruba 130 metrů speciální budky pro sokola stěhovavého. Stalo se tak na základě předchozího monitorování přeletů tohoto chráněného dravce. Snaha se vyplatila - na konci dubna se narodila tři sokolí mláďata. Jen trochu jinde, než ornitologové předpokládali...

United Energy podpořila výrobu a instalaci dvou budek a ve spolupráci s ornitologem vybrala i vhodná místa pro hnízdění. „Vyvěsili jsme budky na dvě různé pozice, aby si sokoli mohli vybrat místo, které jim bude plně vyhovovat,“ informovala v první polovině března tisková mluvčí společnosti Miloslava Kučerová, která spolu s ornitologem Václavem Beranem doufala, že si sokolí pár jednu z budek vybere a samice tam snese vejce.

K radosti ornitologů i zaměstnanců teplárny se přání v brzké době vyplnilo. Samici sokola se skutečně podařilo zahnízdit, ovšem k údivu všech si k vyvedení opeřenců vybrala místo mimo umístěných budek, navíc v mnohem nižší výšce, zhruba ve 40 metrech. „Je vidět, že samice je velmi tolerantní, když si vybrala takové místo. Je to rarita, jde určitě o nejníže položené hnízdo sokolů v rámci České republiky, pokud mluvíme o hnízdění v průmyslových objektech. Doufejme jen, že samice své mladé zdárně vyvede, protože tato časná fáze je kritická a i malé vyrušení může mít za následek opuštění snůšky. Tito dravci jsou velmi náchylní na vyrušení, naštěstí je více zajímá to, co je nad nimi, než pod nimi ,“ sdělil nám své obavy ornitolog.

Provozní ruch teplárny samice nakonec zdárně ustála a ornitologové tak mohli na konci dubna zaznamenat narození tří mláďat chráněného sokola stěhovavého. 

Počátkem května dostali malí opeřenci - jeden samec a dvě samičky - ocelové kroužky, které umožní zkušenému pozorovateli odečíst kód a zjistit tak historii sokolů bez zbytečného odchytu, který je u dospělých sokolů velmi obtížný.

Průmyslové komplexy s výškovými budovami poskytují dravcům nejen dostatek potravy v podobě holubů, ale díky omezenému přístupu i ochranu před lidmi. „Věříme, že se i naše mláďata zdárně dočkají dospělosti a zvýší tak českou populaci, která čítá dle ornitologů pouze kolem 60 párů,“ řekla Miloslava Kučerová.

Oba rodiče právě narozených dravců pochází dle kroužků z Německa, jejich kód ale zatím ornitologové nedokázali odečíst. To se zatím nezdařilo na žádné lidské stavbě v České republice. Václav Beran předpokládá, že právě v United Energy by se to mohlo podařit.