e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Žatecká synagoga už má nové vitráže i fasádu

publikováno: 3.5.2021, kategorie: Památky, autor: Vojtěch Kostiha

Sdílet: facebook twitter google+

V Žatci pokračuje rozsáhlá rekonstrukce syngogy a sousedního rabinátu. Na kolemjdoucí to v této pochmurné době musí působit jako pomyslné světlo na konci tunelu. Dům starý téměř 150 let po dlouhém chátrání rozzářily barevné odlesky z nových okrasných vitráží a finální výmalba části fasády. Stavební společnost Metrostav pokračuje také v restaurátorských opravách stropu synagogy, rekonstrukci zastřešení věží a v budově rabinátu probíhají zednické práce a instalace rozvodů. 

„Stavbu vnímám jako kontinuální dobrodružství plné překvapení. Na jednu stranu můžeme oproti svým předchůdcům využít moderních technologií, na druhou stranu musíme ctít autenticitu synagogy a dodržet požadavky památkářů. Příkladem je nedávné statické zajištění klenby, při němž se nám podařilo najít rozumný kompromis mezi úplným rozebráním konstrukce a zapojením novodobých materiálů,“ říká vedoucí projektu Daniel Lipert z Metrostavu. 

Náročnou práci mají na stavbě i subdodavatelé. Dle požadavku památkářů se totiž musí nové vitráže vsadit do starých ocelových konstrukcí, které pocházejí z meziválečné doby a místy vykazují až centimetrové nepřesnosti. Navzdory tomu se zkušeným řemeslníkům již podařilo úspěšně nainstalovat asi polovinu vitráží. Nyní čelí stavbaři Metrostavu nové výzvě při rekonstrukci střechy na věžích synagogy. Původní eternitovou šablonu nahrazuje přírodní břidlice. Protože kopule nemá pravidelný tvar, při pokládání krytiny vzniknou různá nároží, která vyžadují preciznost, kreativitu a zkušenosti pokrývačů. 

Aktuálně probíhající restaurátorské opravy stropu dále prokázaly, jak devastující dopad mělo na synagogu částečné vypálení během tzv. křišťálové noci a následné chátrání objektu po dobu několika desítek let. Po oškrábání novodobých omítek a sejmutí maleb restaurátoři bohužel nalezli pouhé torzo původního pozlaceného sgrafita. Pomocí otisků se podařilo zachránit pouze dva ornamenty.

„Jsem rád, že jsme se v rámci projektu již posunuli z fáze bourání a odstraňování nepůvodních prvků do fáze tvoření,“ říká Daniel Černý, soukromý investor, který synagogu i rabinát před lety koupil a rozhodl se je zrekonstruovat.

Díky kompletní rekonstrukci se synagoga v Žatci i s rabínským domem promění v multifunkční kulturní prostor, který bude svou vnější podobou maximálně odpovídat původní stavbě z 19. století s neobvyklou maurskou architekturou. Vnitřní prostory budou naopak modernější a univerzálnější pro jakoukoliv výstavu, koncert či divadlo. V části interiérů bude i expozice o historii židovské komunity v Žatci. V obou budovách stavbaři zrekonstruují střechy, okna, fasády i interiéry. Harmonogram stavby počítá s dokončením rekonstrukce na začátku roku 2022. Následovat bude tvorba samotných expozic.

Město Žatec má po Plzni druhou největší dochovanou synagogu v Čechách. Interiér vyniká především mimořádnou akustikou. Ostatně svědčí o tom i americký film Jentl z 80. let, který se přímo na žádost režisérky a herečky Barbry Streisandové částečně odehrává právě v žatecké synagoze.