e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lounské muzeum otevírá novou expozici o přírodě

publikováno: 3.3.2017, kategorie: Výstavy, autor: Zdeněk Klouček/Lenka Macová

Sdílet: facebook twitter google+

Přírodě lounské části České středohoří je věnována nová expozice, která se otevře v Oblastním muzeu v Lounech. Věnovat se bude unikátnímu společenství stepí na Lounsku. Děti zaujme možnost podívat se do syslí nory. Návštěvníkům se poprvé otevře v úterý 7. března.

Expozice vznikla ve spolupráci Správy chráněné krajinné oblasti České středohoří v Litoměřicích s Oblastním muzeem v Lounech a jejím hlavním záměrem je prezentovat veřejnosti projekt LIFE+, který probíhal v letech 2011 – 2016 na stepních lokalitách v Lounském středohoří.

Hlavním cílem projektu LIFE+ bylo zajištění péče o stepní biotopy s využitím tradičních způsobů hospodaření jako je pastva ovcí o koz. Nedílnou součástí tohoto projektu je také seznámení veřejnosti s unikátní přírodou Lounska a významem pastvy pro zachování druhového bohatství stepních lokalit. K tomuto seznámení bude sloužit i nová expozice v Oblastním muzeu v Lounech.

Návštěvníci přírodovědné expozice Stepi Lounského středohoří v ní najdou celou řadu nových exponátů, hravých interaktivních prvků a užitečných informací o evropsky významných lokalitách v Lounském středohoří, vzácných a chráněných teplo- a suchomilných druzích rostlin a živočichů, kteří se v těchto lokalitách vyskytují. V nové expozici je možné se dozvědět mnoho zajímavostí i o kriticky ohroženém syslovi obecném, který žije v koloniích pod kopcem Raná a na letišti Hrádek. Syslovi je věnovaná část expozice a velkou atrakcí pro děti bude jistě nora na prolézání, ve které je možné vidět exponát spícího sysla.

Vernisáž začíná v 17,00 hodin.