e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Nastává čas masopustů. Kam do průvodu?

publikováno: 3.2.2020, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Únor je měsícem masopustů, oslav mezi Vánocemi a velikonočním půstem. Městy opět projdou veselé průvody a hodovat se bude na zabijačkových trzích. Vybrali jsme pro vás tipy z Chomutova, Kadaně, Loun, Mostu, Žatce a Zubrnic.

Masopust představuje období hodování mezi dvěma postními obdobími v křesťanských tradicích. Je to doba zábav, veselí a také zabijaček. Končí Popeleční středou, která letos připadá na středu 26. února. Pak už začíná půst před Velikonocemi.

Už tento víkend vypuknou masopustní oslavy v Chomutově a Žatci. V Chomutově se tradičně konají ve skanzenu Stará Ves v zooparku, kde vás v sobotu 8. února od 14,00 hodin čeká masopustní průvod, hudební a divadelní vystoupení a vepřové hody. V Žatci začne trh se zabijačkovými hody na náměstí Svobody již v 8,00 hodin. Program zahájí The Rebel Pipers, vystoupí loutkové divadlo Ája, kejklíř Pet, programem bude provázet Staročeská kapela. Součástí trhů bude také soutěž o nejlepší jitrnici. Chybět nebude též průvod.

Následující víkend, v sobotu 15. února, oslaví Masopust jako za Rakouska-Uherska město Kadaň. Hlavní program bude probíhat na Mírovém náměstí od 10,00 hodin. Městem projde průvod masek v čele se Švejkem, dojde také na topení Morany v řece Ohři a program doplní trhy a hudební vystoupení. Více se dozvíte v článku v Magazínu.

V historických kulisách se tradičně odehrává Masopust ve skanzenu v Zubrnicích na Ústecku. Letos to bude 15. února od 9,30 hodin, kdy se masky se sejdou ve dvoře roubeného domu z Loubí. Starosta půjčí obec maskám a ty se na oplátku zavážou obec v pořádku vrátit. Masopustní průvod se pak vydá městečkem. Ve světnici domu z Loubí zavoní masopustní pečivo. Můžete si zde také vyrobit či zakoupit jednoduchou masku. 

V neděli 23. února se koná Masopustní veselice v Lounech. Od 10,00 hodin si mohou děti vyrobit masky v knihovně. Tamtéž je od 14,30 hodin připraveno povídání o masopustních zvycích. Program na Mírovém náměstí začne v 15,00 hodin a postará se o něj Divadlo Mazec. Těšit se můžete na zabijačkové hody či boží milosti, zábavu, zpívání, soutěže a samozřejmě průvod kolem náměstí.

Těsně před Popeleční středou zakončí masopust město Most. Program se bude konat na 1. náměstí 25. února odpoledne. Připraven je sraz masek a zábavný program v režii Střediska volného času v Mostě.

Foto: Zoopark Chomutov.