e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kraj letos zdvojnásobil příspěvek na údržbu běžeckých tras

publikováno: 3.1.2022, kategorie: Sport, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Jeden a půl milionu korun připravil Ústecký kraj jako podporu úpravy běžeckých tras v Krušných horách a Českém Švýcarsku. Rozdělovat je letos bude nově Destinační agentura Krušné hory, podpořit úpravu stop mohou i sami turisté pomocí veřejné sbírky. Platit bude možné na nástupních místech. Čeká se zatím jen na sníh.

"Ústecký kraj dlouhá léta poskytoval dotaci na údržbu běžeckých stop v Krušných horách prostřednictvím dotačního titulu Rodinné stříbro, a to zapsanému spolku Krušnohorská bílá stopa, tedy subjektu, který během těchto let prostřednictvím svých členů běžecké stopy udržoval. Počet členů spolku se průběžně měnil, zejména v důsledku interních sporů mezi samotnými členy spolku," informoval mluvčí kraje Martin Volf s tím, že se vloni rozhodl kraj tuto praxi změnit. Už na začátku roku 2021 kraj zvýšil dotaci z původních 750 tisíc o dalších 300 tisíc korun a v prosinci pak následně rada přidala další půl milion.

Cílem je rozdělit peníze do většího počtu středisek a většímu počtu spolku a organizací, které budou stopy udržovat, a obsáhnout tak všechny běžkařské lokality v Ústeckém kraji. Jedná se především o lokality v Krušných horách a poté v okolí Děčínského Sněžníku a Lužických hor. "Prioritou je údržba tzv. červené, tedy kontinuální údržba Krušnohorské běžecké magistrály, která vede po vrcholcích Krušných hor už z Karlovarského kraje," vysvětlil Martin Volf.

„Převedení dotačních prostředků na Destinační agenturu Krušné hory je zárukou nastavení jednotných pravidel jejího poskytování na celém území Ústeckého kraje. Samozřejmostí bude vyhodnocení zimní sezony formou diskuse se všemi středisky a nastavení parametrů pro sezónu budoucí. V době koronavirové výrazně vzrostla, nejen v Ústeckém kraji, oblíbenost běžeckého lyžování, takže jsme se společně v koalici rozhodli částku na úpravu běžeckých stop navýšit,“ uvedl k podpoře údržby běžeckých stop náměstek hejtmana Ústeckého kraje a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Jiří Řehák.

„Údržbu běžeckých stop může podpořit i sám turista, který si chce v daném úseku zaběhat na lyžích. U vstupů do běžeckých stop se instalují cedule s QR kódem, kterým po načtení v bankovní aplikaci v mobilu přispějete do veřejné sbírky spravované Destinační agenturou částkou 30 korun na údržbu. Každé středisko má svůj variabilní symbol a transparentnost veřejné sbírky lze sledovat na webových stránkách www.krusnehory.eu,“ doplnil informace o možné podpoře náměstek hejtmana Jiří Řehák.