e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Příští dětská olympiáda bude v Ústeckém kraji

publikováno: 2.11.2005, kategorie: Zajímavosti, autor: Luděk Svoboda

Sdílet: facebook twitter google+

Ústecký kraj se v roce 2007 stane pořadatelem třetího ročníku celorepublikové letní olympiády dětí a mládeže. Letos se konala v Brně a o nástupnictví rozhodl v závěru října Český olympijský výbor. Letní sportovní klání žáků se koná jednou za dva roky. „Naši reprezentanti na tomto sportovním podniku dosahují tradičně velmi dobrých výsledků a jsem rád, že v roce 2007 budou mít výhodu domácího prostředí. Příprava celorepublikové dětské olympiády bude náročná, předchozí pořadatelé se svého úkolu zhostili úspěšně a nasadili laťku velmi vysoko. Věřím, že i Ústecký kraj dokáže sportovcům nabídnout výborné podmínky a vytvořit tu správnou sportovní atmosféru,“ řekl náměstek hejtmana Radek Vonka. Olympijský výbor se rozhodoval mezi Jihočeským a Ústeckým krajem. Severočechy bude stát příprava olympiády asi dva miliony korun. Olympiáda dětí a mládeže se koná každý rok – v jednom roce letní, ve druhém zimní. Nejde ale jen o sportovní klání, ale děti se utkají i v humanitních disciplínách jako je divadlo, hudba či výtvarné umění. “Na první olympiádě dětí a mládeže, která se konala v Litomyšli, sportovci z Ústeckého kraje převzali v průběhu závěrečného slavnostního ceremoniálu celkem 40 medailí (13 zlato, 10 stříbro, 17 bronz), což jim v konkurenci 14 krajů zajistilo druhé místo. Prvního ročníku této sportovní akce se účastnilo přibližně 2700 mladých sportovců. Letos se jich v Brně na druhé olympiádě dětí a mládeže sešlo již na 4000. V této tvrdé konkurenci skončili reprezentanti Ústeckého kraje těsně pod stupni vítězů, když v celkovém hodnocení obsadili pěkné 4. místo. Nejvýznamnější úspěchy slavili sportovci z Ústeckého kraje v kolektivních sportech. Zazářili například ve volejbalovém turnaji, kde dívčí i chlapecké družstvo obsadilo první místo. Vynikajícího úspěchu dosáhly také basketbalisté - dívčí družstvo získalo zlato a chlapecké přivezlo domů stříbrné medaile. Zástupci kraje ovšem uspěli i v atletických disciplínách, výborné je například první místo Michala Bečváře ve skoku vysokém v kategorii starších chlapců nebo třetí místo Lucie Gabkové mezi mladšími dívkami v běhu na 150 metrů. Za pozornost rozhodně stojí i úspěch Kateřiny Bandasové, která v turnaji v karate ve třídě Kata zvítězila v kategorii starších žákyň,“ informovalo o úspěchu sportovců kraje mluvčí Romana Žatecká.