reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Prohlídka kláštera za zvuku varhan

publikováno: 2.8.2022, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Ještě po dva srpnové dny zpestří prohlídky nově restaurovaného kostela při Františkánském klášteře v Kadani hudba varhan. Varhaník Radek Rejšek zahraje na obnovený nástroj ve čtvrtek 4. srpna a 25. srpna. Slyšet ho můžete i na slavnostní bohuslužbě k prvnímu výročí posvěcení kostela.

Varhanní bonbónky je název prohlídek, které zakončí odpolední hra varhan. Návštěvníci si jejich prostřednictvím vychutnají krátké skladby autorů z prostředí Itálie, jižního Německa a Čech ze 17. až 19. století, které korespondují s charakterem nástroje. Původní varhany postavil roku 1750 varhanář Ferdinand Schwabel, v 70. letech 18. století byly však rozšířeny. Dnešní nástroj využívá dochovaného prospektu a části kovových i dřevěných píšťal, ale jinak jde o novodobou rekonstrukci podoby nástroje z konce 18. století.

Prohlídky s hudbou začínají od 14, 15 a 16, případně i od 17 hodin podle zájmu návštěvníků. Pan Radek Rejšek bude varhanní hrou doprovázet také slavnostní bohoslužbu k prvnímu výročí posvěcení kostela v neděli 21. srpna od 9,00 hodin.