reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výstava fotografií Franz Goëss: Praha 1968 míří do Chomutova

publikováno: 2.8.2010, kategorie: Výstavy, autor: Luděk Svoboda

Sdílet: facebook twitter google+

Rakouské kulturní fórum v Praze představí chomutovskému publiku fotografie Franze Goësse. Výstava Franz Goëss: Praha 1968 začíná vernisáží ve čtvrtek 5. srpna v 16 hodin. Místem konání výstavy je Oblastní muzeum v Chomutově (Dům Jiřího Popela z Lobkowicz, Palackého 86).

Rakouský fotoreportér Franz Goëss byl v roce 1968 v bývalé ČSSR jako korespondent francouzského časopisu Paris Match pro východní Evropu. Ve svých fotoreportážích zachytil reformní snahy v Praze a Bratislavě od samých počátků až po jejich ztroskotání vstupem vojenských sil Varšavské smlouvy.

Franz Goëss pracoval již v roce 1956 pro Paris Match v Budapešti. V Rakousku se stal známějším jako fotograf během prvních roků působení v deníku Kronenzeitung a později díky svým televizním dokumentům.

Stejná výstava, která nyní míří do Chomutova, se v předloňském roce představila v budově Rakouského kulturního fóra v Praze, záštitu nad ní převzal ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg. Poté byla k vidění v Brně či Znojmě nebo Opavě.

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.