e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

České hrady a zříceniny: Kam se vydat za historií?

publikováno: 2.7.2019, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Česká republika je země s dlouhou a bohatou historií, překrásnou přírodou, posetá památkami. K nejoblíbenějším destinacím výletů a túr u nás již tradičně patří hrady a zříceniny. Kam se však nejvíce vyplatí vydat za naší historií? Kde toho uvidíte nejvíce, na kterých hradech zaplatíte vstupné a kolik hradů si už nikdy neprohlédnete? Tým ShopAlike.cz se podíval na seznam 461 hradů a zřícenin v ČR z databáze Národního památkového ústavu.

shopalike_hrady.pngV Památkovém katalogu Národního památkového ústavu se pod označením typu stavby "hrad" podařilo nalézt celkem 461 unikátních záznamů o hradech a zříceninách v České republice. Na mapě můžete vidět, kolik z nich najdete v jednotlivých krajích. Nejvyšší koncentrací hradů a zřícenin v zemi se může pochlubit Středočeský kraj s celkem 58 památkami. Za ním následuje Plzeňský kraj (55) a Jihomoravský kraj s celkem 50 památkami. Více než čtyři desítky jich najdete v Ústeckém kraji a mezi města s nejhustější nabídkou hradů a zřícenin patří třeba Klášterec nad Ohří. Hrad Šumburk nad Kláštercem si můžete prohlédnout na úvodní fotce.

Z celkového počtu 461 hradů je možné 388 označit jako zříceniny (84 %). Zachovaných hradů a hradů přestavěných na současné zámky zde najdeme 53 (12 %). Nejvíce zachovaných hradů najdete v Středočeském kraji (7) a na Vysočině (7). Jednotlivé zříceniny se také výrazně liší stavem zachování. 305 zřícenin má v různé podobě dochované části původní hradní stavby. Na 97 místech však už uvidíte jen terénní náznaky někdejšího hradu.

Která města mají nejvyšší koncentraci hradů a zámků? Kam se dostanete zadarmo a kde budete muset platit vstupné? A které hrady už si nikdy neprohlédnete? Více se dozvíte v článku České hrady a zříceniny na webu ShopAlike.cz

P.I.