e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Háčkovaný svět na zámku Duchcov ukazuje panenky v historických kostýmech

publikováno: 2.4.2015, kategorie: Výstavy, autor: Marian Hochel

Sdílet: facebook twitter google+

Od posledního březnového víkendu si návštěvníci zámku Duchcov mohou prohlédnout výstavu panenek a módních doplňků pod názvem „Háčkovaný svět“. Jedná se o první výstavní projekt v zámecké Galerii Giacomo, který připravila správa zámku v letošní sezóně. Výstavu doplnily divadelní kostýmy a dotvořily samotné děti, které se tím zapojily do výtvarné soutěže. Prohlédnout si ji můžete do konce dubna o víkendech, v květnu pak každý den mimo pondělí.

Háčkovaný svět je plný poutavých příběhů a vyprávění. Ty se odehrávají prostřednictvím defilé více než sto padesáti panenek v miniaturních kostýmech a oblečcích, které připomínají vývoj módy a životního stylu od období antiky až po secesi. Jistě v nich poznáte řadu pohádkových hrdinek či známých osobností z minulosti, které se zapsaly do dějin i do světa dětské představivosti. „Inspiraci často čerpáme v knihách, v historických filmech, na internetu nebo dle vlastní fantazie,“ poznamenaly autorky výstavy Simona Mecerodová z Těškovic u Opavy a Kateřina Citová z Havířova. 

„Výstava není určena jen pro děti, ale i pro všechny milovníky ručních prací, panenek a historie. Dnes si už neumíme představit život bez háčku v ruce, plného obývacího pokoje vln a spousty nápadů v hlavě, které bychom rády uskutečnily,“ dodaly autorky.

Na výstavě je mimo jiné připomenut životní příběh Žofie Chotkové, manželky rakouského arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, peripetie dvou francouzských šlechtičen ze zámků Chambord a Blois v údolí řeky Loiry či známá pověst, týkající se hrobu Giacoma Casanovy, o jehož obrubu s kovovým ozdobným plůtkem se dámám jdoucím kolem v Duchcově zachytávaly šaty. „Ať už se jedná o postavy reálné či smyšlené, okouzlující svět panenek a princezen v duchcovské zámecké galerii má potenciál vykouzlit úsměv na tváři malým i velkým,“ uvedl kastelán zámku Marian Hochel.    

Výstavu doplňují i historizující kostýmy, které zapůjčilo Severočeské divadlo v Ústí nad Labem. Svou typologií a barevností korespondují s těmi miniaturními, které v duchcovské zámecké galerii prezentuje Háčkovaný svět. 

Stejně působivá jsou dílka malých výtvarníků, která dorazila na výstavu v celkovém počtu 191 výkresů. Ty byly přihlášeny dětmi prostřednictvím svých učitelek a rodičů do výtvarné soutěže ve dvou soutěžních kategoriích „Nejhezčí panenka je moje maminka“ a „Nejhezčí princezna je ta moje líbezná“. Všechny tyto práce našly na výstavě své expoziční uplatnění. Výsledky výtvarné soutěže oznámí správa zámku na webových stránkách www.zamek-duchcov.cz a na oficiálním zámeckém profilu na Facebooku před začátkem velikonočních prázdnin.

Výstava Háčkovaný svět v Galerii Giacomo na zámku Duchcov se koná do 31. května 2015, v dubnu je ke zhlédnutí o víkendech a svátcích, v květnu pak denně kromě pondělí vždy od 10,00 do 16,00 hodin. Vstupné na výstavu je jednotné a činí 20 Kč.