reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kostel pojede dnes a zítra naposledy

publikováno: 2.4.2013, kategorie: Turistika, autor: Vladimír Vacula

Sdílet: facebook twitter google+

Hlavní atrakce Expozice starého Mostu v budově městské knihovny v Mostě - pohyblivý model přesouvaného děkanského kostela - se vrací do Miniaturparku v německém Oederanu, odkud byl přes zimu zapůjčen. V Mostě můžete maketu známé budovy naposledy vidět v úterý a středu 2. a 3. dubna.

Ocelí opásaný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se dává do pohybu. Nic těžšího po kolejích nikdy nejelo. Je září 1975. Unikátní přesun mostecké chrámové lodi s napětím sleduje celý svět.

Duben 2013. Stejný chrám, ovšem ve zmenšené podobě, se naposledy rozjede i ve stálé Expozici starého Mostu v budově městské knihovny. Mostečané tak mají 2. a 3. dubna poslední možnost vidět ve svém městě simulaci tehdejší transportu děkanského kostela na zapůjčené německé maketě. Je tak precizní, že se z ní ozývají i autentická hlášení z vysílaček v češtině z doby přesunu. Pak si Němci pro maketu přijedou, rozeberou ji a odvezou. „V plné kráse ji můžete vidět v našem Parku miniatur v Oederanu,“ vzkazuje jeho vedoucí Horst Drichelt.

Expozice starého Mostu v knihovně tím ale nekončí - její otevírací doba zůstává stejná – vždy v úterý od 16,00 do 17,00 hodin a ve středu od 10,00 do 12,00 hodin. „Uvolněné místo po maketě kostela budeme postupně nahrazovat jinými exponáty,“ upřesňuje ředitel mostecké knihovny Tomáš Ondrášek. Už v letních měsících čeká Expozici starého Mostu obměna většiny vystavených předmětů, fotografií a písemností. Na řadu totiž přijde tematický okruh Kultura ve starém Mostě. „Žádáme pamětníky, aby nám pomohli vytvořit novou výstavu, zaměřenou především na tehdejší Reprezentační dům a Městské divadlo. Máme zájem o jakékoli předměty, fotografie i příběhy týkající se těchto dvou nejvýznamnějších kulturních center starého Mostu,“ vyzývá Ondrášek. Svou „trochou do mlýna“ jako první přispěla Mostečanka Dana Malá, která do expozice věnovala dva jídelní talíře z bývalého Repre.     

Pokud se vám model mosteckého kostela líbil, můžete si jet prohlédnout i další miniatury, převážně ze saské strany Krušných hor. Tip na výlet do Oederanu najdete zde.