e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lounské muzeum připomene jarní lidové zvyky - výstavou i dílnami

publikováno: 2.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: Stanislava Profousová

Sdílet: facebook twitter google+

Oblastní muzeum v Lounech otevře začátkem února novou výstavu, která mapuje jarní lidové zvyky od Masopustu po Velikonoce. V březnu výstavu doplní ukázky lidové tvorby a řemesel, které vyvrcholí rukodělnou sobotou 17. března a následnými velikonočními dílnami. Vernisáž se koná v úterý 6. února.

Výstavu připravilo muzeum společně s lektorkami Klubu lidové tvorby Praha, který sdružuje zájemce o lidovou kulturu a národopis, lidové zvyky výroční a rodinné, tradiční výrobu textilní a zvykoslovnou. Snaží se probudit zájem o lidovou kulturu u široké veřejnosti, oživit, zachovat a šířit techniky lidového umění a zvykosloví. Za tímto účelem pořádá již více než 20 let v různých muzeích, institucích a školách výstavy, které se těší velké pozornosti návštěvníků všech generací.

Na lounské výstavě představí lidové zvyky, počínaje masopustním veselím a konče největšími svátky jara, Velikonocemi. Můžete prožít pradávné lidové tradice, slavnosti i svátky, které naši předkové dodržovali.

Výstava bude zahájena vernisáží 6. února v 17,00 hodin a potrvá do 8. dubna. K výstavě budou pořádány doprovodné akce, kde budou lektorky KLT předvádět různé techniky lidového umění a řemesel: 

1. března - škrábané kraslice, vizovické pečivo  

3. března - práce se šustím, pedig  

17. března - rukodělná sobota - tradiční kraslice, zdobení vajec sítinou, morenky

21. - 22. března - tvořivé velikonoční dílny 

Vše, co potřebujete vědět o lounském muzeu, najdete zde.