e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Teplické muzeum oslaví jubileum XXL výstavou

publikováno: 2.2.2017, kategorie: Výstavy, autor: Vlasta Tichá

Sdílet: facebook twitter google+

V letošním roce si Regionální muzeum v Teplicích připomíná 120. výročí svého založení a také sedm desetiletí působení na teplickém zámku. Výročí oslaví muzeum s návštěvníky velkou výstavou těch největších skvostů ze své sbírky. Otevřít by se měla na podzim a ponese titul XXL.

Teplické muzeum navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se ustavila Muzejní společnost a 7. prosince 1897 vystavila ve Školní ulici č. 17 své sbírky. Zde muzeum sídlilo do roku 1905 a pak se přestěhovalo do Živnostenského domu ve stejné ulici (dnes budova Okresního archivu). V roce 1945 muzejní sbírky přešly do správy místního národního výboru, který dal muzeu v roce 1947 do užívání budovu teplického zámku.

Muzeum své sbírky tvoří již 120 let a v depozitářích ukrývá dosud veřejností nespatřené poklady. Krásu některých z nich bude možné v listopadu letošního roku obdivovat na velkolepé Výstavě XXL, kde budou prezentovány ty největší muzejníky opečovávané skvosty ze všech odborných oddělení teplického muzea. Výstava bude završením celoročních oslav 120. výročí založení teplického muzea a návštěvníci se mohou těšit na exponáty z přírodovědných sbírek, archeologické nálezy, nejrůznější předměty z historických sbírek a nejvzácnější knihy ze sbírek muzejní knihovny.

Už nyní muzeum představil pár kousků, které budou k vidění - třeba velký kožený cestovní kufr, dámské spodní prádlo, neobvyklý minerál z Teplicka nebo pohřební nádoba.