e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Louny si celý budou celý rok připomínat Jana Husa, vždy šestého

publikováno: 2.1.2015, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

V roce 2015 si město Louny bude připomínat 600. výročí upálení Mistra Jana Husa na celý rok připravilo sérii akcí, na které se podílí Církev československá husitská, lounská knihovna, muzeum a infocentrum. "Aby to občané měli jednodušší, je vždy 6. den v měsíci nějaká akce," vysvětluje Blanka Tomášková z Městského informačního centra. Uvnitř přehled všech akcí.

Tyto události doplní další akce mimo pevně stanovené datum. K výročí budou v prodeji i speciální turistické vizitky a speciální turistické razítko – Husovy Louny.

Přehled akcí - Husovy Louny 2015

6. 1. 17.00 Klub(ovna) Luna - Mistr Jan Hus známý i neznámý, představení Daniela Dobiáše a Táni Fišerové. Pořádá Městská knihovna Louny. Vyhlášení výtvarné soutěže pro děti a mládež – ZUŠ Louny ve spolupráci s CČSH a Kulturní komisí města Louny.

6. 2. 13.00 a 15.00 Městská knihovna Louny – Pohádka o husitech, setkání se spisovatelkou a ilustrátorkou Lucií Seifertovou. Součástí programu bude workshop pro děti. Pořádá Městská knihovna Louny.

19. 2. 17.00 Městská knihovna Louny – Zobrazení M. Jana Husa ve výtvarném umění 15. a 16. st., přednáška Mgr. Mileny Bílkové, Th. D. Pořádá CČSH Louny ve spolupráci s Městskou knihovnou.

6. 3. 17.00 Městská knihovna Louny – Kostnice a Jan Hus, historicko-geografická přednáška Mgr. Blanky Tomáškové. Pořádá Městské informační centrum ve spolupráci s Městskou knihovnou.

15. 3. 15.00 kostel CČSH Louny – Koncert pro varhany a soprán k poctě M. Jana Husa, vystoupí Jana Marcinková (varhany) a Hana Žárová (soprán). Pořádá CČSH Louny.

6. 4. 16.00 Lounské ulice a husité - tematická procházka po Lounech od kostela sv. Petra, provází Mgr. Blanka Tomášková. Pořádá Městské informační centrum.

12. 4. 16.00 kostel CČSH Louny – Oratorium M. Jan Hus, účinkují Richard Pachman a Dita Hořínková. Pořádá CČSH Louny.

6. 5. 17.00 Městská knihovna Louny – M. Jan Hus: život za Království nebeské, přednáška ThDr. Martina Chadimy, Th. D. Pořádá CČSH Louny ve spolupráci s Městskou knihovnou.

5.-7. 6. Tematický zájezd Po stopách M. Jana Husa I.: Kostnice. Pořádá Oblastní muzeum v Lounech.

6. 6. 9.30 - 15.00 Vrchlického divadlo, ZUŠ Louny, kostel CČSH, knihovna, muzeum, velká zasedací síň radnice – Okouzleni klavírem, první ročník klavírního festivalu základních uměleckých škol Ústeckého kraje, navazující na tradici společných klavírních koncertů ZUŠ Louny a Bílina. Součástí festivalu je Lounské dividlo 2015, třetí ročník divadelní přehlídky studentského divadla. Pořádá ZUŠ Louny.

5. 7. 18.00 Pálení hranice na Červeňáku a lampionový průvod do Loun. Součástí je dětský program. Pořádá Oblastní muzeum v Lounech.

6. 7. 9.00 – 10.15 kostel CČSH Louny - slavnostní bohoslužba v den výročí Husovy mučednické smrti

10.30 – 11.15 náměstí – pietní akt u Husova pomníku a prezentace sborníku M. Jan Hus a Louny

11.30 – 12.30 kostel CČSH Louny -  koncert chrámového sboru Z písní Jistebnického kancionálu. Pořádá CČSH Louny.

6.-7. 8. Tematický zájezd Po stopách M. Jana Husa II: Kozí Hrádek a Tábor. Pořádá Oblastní muzeum v Lounech.

6. 9. 15.00 Oblastní muzeum v Lounech – vernisáž výstavy M. Jan Hus a husitství v našem regionu. Pořádá Oblastní muzeum v Lounech ve spolupráci se Státním okresním archivem Louny.

19. 9. Tematický zájezd Po stopách M. Jana Husa III: Krakovec. Pořádá Oblastní muzeum v Lounech.

6. 10. 17.00 Oblastní muzeum v Lounech – Hus a husitství: český a evropský kontext, přednáška Petra Čorneje. Pořádá Oblastní muzeum v Lounech.

6. 11. 17.00 kostel sv. Petra – komponované čtení a koncert Zpěvy husitských Čech (Abychme hodně pamatovali). Pořádá Oblastní muzeum v Lounech.