e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výuku tanců i hebrejštiny nabídne listopadový festival Cimes v Teplicích

publikováno: 1.11.2023, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Hana Nováková

Sdílet: facebook twitter google+

V pondělí 6. listopadu začne v Teplicích 12. ročník Teplického cimes – Dnů židovské kultury. V programu třítýdenního festivalu najdete výstavy, koncerty, architektonickou procházku. Kromě toho si letos můžete vyrazit s rabínem na pivo, ochutnat židovskou kuchyni nebo se naučit pár slov hebrejsky.

Festival bude slavnostně zahájen v pondělí 6. listopadu v Krušnohorském divadle, a to tragikomedií Lionela Goldsteina Pan Halpern a pan Johnson v podání dvou velikánů české divadelní scény – Františka Němce a Petra Kostky. Hned druhý den, 7. listopadu, mohou návštěvníci rozšířit své znalosti o historii českého židovského skautingu. Přednášku na toto téma si připravila Jitka Radkovičová-Tiki a konat se bude od 18,00 hodin ve skautské klubovně. Téma Židovských uprchlíků z arabských zemí zpracovává výstava, jejíž slavnostní zahájení se uskuteční ve středu 8. listopadu ve foyer Regionálního muzea v Teplicích. První festivalový týden pak uzavře tradiční architektonická procházka, která se letos zaměří na městskou část Šanov. Vycházet se bude v neděli 12. listopadu ve 14,00 ze zastávky MHD u Nových lázní. 

Po loňských kladných ohlasech bylo letos na program zařazeno pokračování Výuky izraelských lidových tanců BESAMIM. Tančit budeme pod vedením Ondřeje Nováka v tělocvičně Gymnázia Teplice ve čtvrtek 16. listopadu od 18,00 hodin.

Hudebním vrcholem nejen letošního ročníku festivalu, ale celé jeho historie, bude koncert světoznámé newyorské kapely Golem. Jejich první koncert v České republice si rozhodně nenechte ujít! Kapela vystoupí v klubu KNAK, a to v sobotu 18. listopadu ve 20,00 hodin.

Každý rok se organizátoři snaží nabídnout návštěvníkům festivalu nějakou novinku a letos  jsou na programu hned dvě! Tou první je workshop Úvod do hebrejštiny, během kterého seznámí Kristýna Zubčáková, lektorka moderní hebrejštiny ŽOB, zájemce s hebrejskou abecedou. Přečíst několik jednoduchých slov a vět se naučí v úterý 21. listopadu opět v teplickém muzeu. Za druhým premiérovým formátem budou muset ovšem návštěvníci vyrazit do hospody. S rabínem na pivo! se jde ve čtvrtek 23. listopadu v 18,00 hodin na Rozhled. A i letos si organizátoři festivalu připravili dva hudební zážitky – po několika letech se s Aidou Mujačič vracíme v pátek 24. listopadu do clubu Tepjazz, který zaplní tato bosenská zpěvačka svým repertoárem sefardských písní zpívaných v ladinu. Festival pak 26. listopadu uzavře Židovská kuchyně šéfkuchaře Noama Daroma, tradičně v konferenční místnosti hotelu U Kozičky.

Na všech akcích bude pro návštěvníky připraveno tradiční pohoštění. Více informací možno získat na facebookových či webových stránkách festivalu www.teplickycimes.cz