e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Krušných horách se otevřela Boží vyhlídka

publikováno: 1.7.2019, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Nová rozhledna nazvaná Boží vyhlídka se otevřela na začátku prázdnin u Božího Daru na hřebeni Krušných hor. Stojí v nadmořské výšce více tisíc metrů a nabízí nádherný výhled do hor i podhůří. Připomíná krabičku od sirek.

Boží vyhlídku najdete jihovýchodně nad městem v místě vedení červené turistické stezky po hřebeni Krušných hor. Postavilo ji město Boží Dar za 1,7 milionu korun. Vyhlídku, vysokou osm metrů, vyprojektovalo Studio Mjölk architekti s.r.o. z Liberce. "Nosnou myšlenkou architektonického návrhu je stavba připomínající velkou krabičku na zápalky postavenou na výšku. Stříbrně lesknoucí se povrch vyhlídky má evokovat těžbu stříbra v tomto regionu a současně je jeho posláním příjem světelných paprsků z vesmíru a jejich následný odraz se stopou naší civilizace zpět," vysvětluje tvar rozhledny starosta Božího Daru Jan Horník.

bozi_vyhlidka_bozi_dar_2.jpgStavba stojí v nadmořské výšce 1099 m. Vlastní vyhlídková plošina je ve výšce 5 metrů nad zemí a bude pro turisty za příznivého počasí volně přístupná ve dne v noci po celých 24 hodin. "Poutníci, kteří se na Boží vyhlídce zastaví, mohou o své návštěvě dát vědět zazvoněním instalovaného zvonu a zapsat své zážitky do návštěvní knihy," doplňuje starosta.

Mimo pohledu na samotné město Boží Dar lze při dobrém počasí vidět Jáchymovské údolí, Ostrov a Karlovy Vary viz foto. Východním směrem je vidět část televizního vysílače na Klínovci, německý kopec Kleiner Fichtelberg a prostor bývalé celnice do Německa, kterou prochází nejvýše položená silnice I. třídy nad mořem (1080 m) v ČR. Západním směrem je nádherný pohled na Božídarský Špičák jako výrazný vrchol, který svou nadmořskou výškou 1115 metrů je druhou nejvyšší horou v české části Krušných hor a současně nejvyšším čedičovým vrch tohoto druhu v Krušných horách i ve střední Evropě.

Foto: Město Boží Dar.