reklama 55. ročník Hudebního festivalu L van Beethovena
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Manufaktura snů: Výlet do dětství v Annaberg-Buchholz

publikováno: 1.7.2013, kategorie: Pro děti, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Vidět – dělat – žasnout. Tři koncepty, tři patra snění nabízí návštěvníkům muzeum v historickém centru saského města Annaberg-Buchholz. Představuje jednu z největších soukromých sbírek lidového řezbářského umění na světě. Shromážila ji švýcarská sběratelka Erika Pohl-Ströherová, jejíž rodina pocházela z Krušnohoří. Nakonec ji věnovala zpět do rodného kraje a v roce 2010 byla Manufaktur der Träume nebo-li Manufaktura snů otevřena.

Manufaktura snů není jen běžným muzeem dřevěných figurek. Je to místo plné zážitků, snění a her. Tři patra budovy na pěší zóně v centru Annaberg-Buchholz zaujmou dospělé i děti. Dospělí se dozví spoustu zajímavostí o bohaté minulosti krušnohorského řezbářského umění, o zdejších pohádkách a pověstech i o hornické tradici. Děti jistě zaujme možnost řadu exponátů ovládat a uvést jejich důmyslné mechanismy do chodu. Skvělým zážitkem je třeba spuštění provozu lunaparku nebo atmosféra ztemnělého vánočního kostela, z jehož stropů se snáší andělé. V prostředním patře můžete usednou u netradičních „televizních“ obrazovek a vyslechnout příběhy a pohádky. Historické exponáty jsou doprovázeny krátkými filmy nebo vysvětlujícím komentářem. Přepínat přitom můžete z němčiny do angličtiny a češtiny.

V muzeu je vystaveno asi tisíc exponátů z průběhu čtyř století. Uvidíte typické krušnohorské postavičky louskáčků, kouřících panáčků, andělů a horníků, velké množství hraček a zvířátek všech druhů a velikostí i sbírku lustrů a nechybí samozřejmě ani betlémy. Od dětství tyto krušnohorské výrobky sbírala Dr. Erika Pohl-Ströherová, vnučka zakladatelů známé kosmetické firmy Wella. Rodina Ströher totiž z Krušnohoří pocházela, a tak si paní Erika do sbírky přenesla své sny o dětství. Dnes je předává dalším prostřednictví Manufaktury snů.

Muzeum najdete na pěší zóně v ulici Buchholzer Str., která je oblíbenou nákupní zónou, jen pár kroků od hlavního náměstí (Markt). Přímo v budově muzea je cukrárna s letní terasou, obchůdek se suvenýry a informační kancelář, kde můžete získat řadu brožurek a letáků s tipy na výlety po okolí v češtině.

Samotné město Annaberg-Buchholz leží na svazích – ostatně v muzeu se u jedné z mluvících pohádkových skříněk dozvíte, proč mají místní kvůli tomu jednu nohu kratší. Město toho nabízí návštěvníkům víc než mohou při jednodenním výletu zvládnout. V údolí říčky Sehma poblíž centra (a parkovacího domu Altstadt) najdete technické muzeum Frohnauer Hammer, původně obilní mlýn z 15. století, kde je dodnes v provozu funkční hamr. Expozice zde doplňují také ukázky paličkování a výstava lidového umění. Hornickou minulost připomíná Krušnohorské muzeum s ukázkovou stříbrnou štolou (u kostela svaté Anny nad náměstím), ve městě je dále muzeum matematika Adama Riese. Za výlet stojí i vrch Pöhlberg s nádherným výhledem nejen na město, ale i široké okolí, s výletní restaurací a turistickými stezkami.

PRAKTICKÉ RADY

Otevírací doba:
denně od 10.00 do 18.00 hodin (24.12. a 31.12. do 14.00 hodin, technické zavírací dny na webu)

Vstupné:
dospělí 7 EUR, děti 4 EUR, do 6 let zdarma

Na cestu:
Pro cestu doporučujeme hraniční přechody Hora Svatého Šebestiána (cca 25 km) nebo Vejprty (cca 10 km). Parkovat je možné v podzemní garáži pod náměstím nebo v parkovacím domě Altstadt na okraji centra u silnice B101.

Před cestou:
Na webu www.manufaktur-der-traeume.de najdete informace v češtině, stejně jako na městském webu www.annaberg-buchholz.de, kde si můžete stáhnout malého průvodce městem a zjistit otevírací doby dalších muzeí.

Připraveno ve spolupráci s časopisem POHLEDY AMB (www.ambpress.cz).