e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V sobotu v Rozmáňu: Pohádka podle dětských představ

publikováno: 1.4.2016, kategorie: Divadlo a film, autor: Tereza Braumová/Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Druhou premiérou sezony 2016 v Divadle rozmanitostí v Mostě bude pohádka O dvanácti měsíčkách v režii Jiřího Ondry, který je zároveň dramaturgem divadla. Děti čeká klasická pohádka, jejíž celkové vizuální zpracování vychází z návrhů dětí z Mostu a okolí. Z návrhů divadlo vytvoří také výstavu. Premiéra zítra, v sobotu 2. dubna v 17,00 hodin, předpremiéra dopoledne.

Pohádka, v níž je dětská kresba výraznou inspirací pro vznik scény, loutek a kostýmů, je určena pro všechny věkové kategorie. Kromě toho, že jde o divadelní zpracování známého pohádkového příběhu o hodné Marušce, ošklivé Holeně a zlé Maceše, podporuje inscenace O dvanácti měsíčkách autorskou dětskou tvorbu a komunikaci (nejen) mosteckých škol a školek s Divadlem rozmanitostí v Mostě.

"Přestože se jedná o klasiku, vznikala inscenace Divadla rozmanitostí velmi netradičním a zajímavým způsobem: Na počátku byla výzva mateřským, základním a uměleckým školám v mosteckém regionu. Děti byly osloveny, aby výtvarně zpracovaly příběh pohádky O dvanácti měsíčkách. Během čtvrt roku vzniklo a přicházelo na adresu Divadla rozmanitostí mnoho kreseb, maleb a objektů, které zachycovaly postavy pohádky, prostředí a kostýmy. Dokonce přicházely i nápady, jak pohádku jevištně uchopit. Dlouholetý řezbář a výtvarník Vlastislav Brož se nechal dětskými výtvory inspirovat a navrhl podle nich scénu, loutky i kostýmy," vysvětluje dramaturg divadla Jiří Ondra. “Nejtěžší bylo nepodlehnout příliš dospělému vidění,” popsal průběh zpracování návrhů řezbář Vlastislav Brož.

"Návrhy, které se na jeviště divadla takzvaně “nevejdou”, však také nepřijdou zkrátka. S premiérou pohádky totiž plánujeme výstavu všech dětských návrhů v prostorách Divadla rozmanitostí," doplnil Jiří Ondra. Divadlo spolupracovalo s dětmi i při tvorbě hudby, jejímž autorem je Tomáš Alferi. Sbory nahrály děti ze ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě.

Předpremiéry se konají už dnes, 1. dubna dopoledne, třetí předpremiéra bude v sobotu 2. dubna od 10,00 hodin a premiéra pak v pět hodin odpoledne. Další program Divadla rozmanitostí najdete v Kalendáři akcí.