e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Most oslaví 70 let konce války velkou vojenskou podívanou

publikováno: 1.4.2015, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Alena Sedláčková

Sdílet: facebook twitter google+

Vzpomínka na 70 let od ukončení nejhrůznější války v dějinách lidstva se uskuteční také v Mostě, a to v sobotu 2. května v prostoru mezi přesunutým děkanským kostelem a Mosteckým jezerem. Na návštěvníky čeká velkolepá podívaná, v níž nebude scházet ani dynamická ukázka bojiště s útočící spojeneckou armádou. Diváci budou svědky ústupu německého oddílu, a to vše s použitím autentické válečné techniky.

Návštěvníci nahlédnou do táborů jednotlivých armád, prohlédnou si americkou, sovětskou i německou vojenskou techniku, dobové ležení nebo vybavení denní potřeby používané vojáky. Mezi velké zážitky bude patřit přelet stíhacích letadel Armády ČR. Příznivci historie nepochybně neodolají prodejním stánkům s modely a replikami předmětů s vojenskou tematikou. Uvažuje se také o zpřístupnění pozůstatků stanoviště protiletadlové obrany, které se dochovalo na Širokém vrchu.

Letošní akce navazuje na vzpomínku 70. výročí prvního náletu na chemické závody, která se vloni, za velkého zájmu veřejnosti, konala v Braňanech. Akci pořádají Archeologický ústav Akademie věd ČR Praha, statutární město Most a Oblastní muzeum v Mostě.  

Ukončení války si bude ale Most připomínat v průběhu celého roku. Již nyní mohou návštěvníci mosteckého oblastního muzea navštívit výstavu „Osvětim 1940 - 1945“, která potrvá do konce září. Další výstavou pak bude „2. světová válka na Mostecku“, která bude zpřístupněna na přelomu dubna a května. V přípravě je přednáškový cyklus o Mostecku v letech 1938 - 1948, souběžně proběhne i umístění památníku válečných obětí u chemických závodů v Záluží nebo výstavy v okolních městech. Zvláštní otevírací dobu chystá Mezinárodní památník obětem 2. světové války na mosteckém hřbitově.