e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Konec masopustu se blíží aneb kam za maškarami

publikováno: 1.2.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Nevázané masopustní veselí, průvody maškar a také hodování patří neodmyslitelně k únoru. Stará tradice vymezující období před začátkem velikonočního půstu ožívá i na méně 'folklórním' severu. Vybrali jsme pro vás tipy, kde si užít konec masopustu, ať už o víkendu nebo při maškarním úterý. AKTUALIZOVÁNO 3. ÚNORA!

Co je to masopust?

Masopust je období mezi Třemi králi, kteří ukončují vánoční svátky, a postní dobou velikonoční. Jde o tradici vycházející z křesťanských svátků. Je to vlastně čas hodování a veselí mezi dvěma postními obdobími - vánočním a velikonočním. Celé období končí posledními třemi dny - nedělí, pondělím a maškarním úterým (letos 9. února), kterým se někdy říká přímo masopust, konec masopustu nebo také fašank. Zejména v tomto odbobí se konají průvody masek, tancovačky a různá vystoupení. Masopust končí v noci před Popeleční středou, která je již prvním postním dnem. Vyvrcholení masopustu předcházel ještě tzv. tučný čtvrtek (tedy letos 4. února), jehož název asi není třeba příliš rozvádět - člověk má ten den jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

I když si to možná ne vždy spojujeme, také karnevaly - tedy zábavy v maskách, ať už pro děti i dospělé, jsou totéž. Italský výraz carnevale je velmi podobný našemu masopustu, přesněji "maso pryč".

Velká část masopustních průvodů však, zřejmě z organizačních důvodů, vychází již v sobotu 6. února. V Kadani dokonce spojili dva zvyky dohromady - konec masopustu s vynášením Morany, tedy začátkem jara.

Chomutov
Tradiční masopustní průvod připravuje chomutovský zoopark. Letos vyjde v sobotu 6. února ve 13,00 hodin od restaurace Tajga na chomutovské 1. náměstí, odkud se maškary vrátí zpět na statek Stará Ves. Tam propukne zábava s hudbou divadlem a také vepřovými pochoutkami. Podrobnosti se dočtete v tomto týdnu.

Petrohrad
V úterý 9. února pořádá Masopust Psychiatrická léčebna Petrohrad. Akce započne na nádvoří léčebny ve 14,00 hodin, poté se uskuteční průvod v maskách po obci Petrohrad, ke kterému se můžete připojit.

Most
V Mostě organizuje masopustní veselí občanské sdružení Vtelno Žije. Rej maškar se koná v sobotu 6. února. Akce bude probíhat na vtelenské návsi a ve vinárně. Ve 14,00 hodin začíná výroba masek, o hodinu později vyjde průvod v maskách. V půl páté se děti i dospělí mohou těšit na pohádku a od 19,00 hodin začíná zábava s kapelou Arny Band. Chybět nebudou zabijačkové hody.

Louny
Devátý masopustní průvod v maskách pořádá v Lounech Městská knihovna společně s muzeem a dalšími spolky. Sraz maškar je v úterý 9. února v 9,15 hodin před knihovnou. Poté projde průvod, složený hlavně ze školních dětí, celým městem. Podrobnosti ve středu.

Kadaň 
Ve stylu starého Rakouska-Uherska probíhá masopust v Kadani. V sobotu  6. února v 10,00 hodin se městem se prožene rej plný masek, které za velení dobrého vojáka Švejka vyrazí z Kadaňského hradu, odkud se maškarní průvod spolu s muzikanty a povozy vydá směrem k radnici. Tam, po přehlídce pluku pětatřicátníků, požádá Švejk starostu města o povolení masopustního veselí. Z náměstí se pak průvod vydá okolo Střelnice ke mlýnu na řece Ohři, kde bude utopena Morana. Poté se masopustní rej opět vrátí na náměstí, kde budou moci návštěvníci pokračovat v gastronomických hodech, při kterých se bude podávat jak pivo a slivovice, tak sladké koláče a podobné dobroty, které bude možno zapíjet i medovinou nebo svařeným vínem. K tomu budou hrát kapely BrassBand, Motovidlo a Švejk Šraml. K vidění budou komedianti a zastoupen bude i trh všeho možného zboží. 

Litoměřice
Masopust v Litoměřicích vypukne na Mírovém náměstí v sobotu 6. února od 13,00 hodin. Uvidíte pravou českou zabijačku, kejklíře, pohádky, chůdaře, masopustní masky v průvodu, do jehož dění se také můžete zapojit. Dozvíte se vše o tradicích, uslyšíte nefalšované písničky našich babiček v podání kapel Staročeští Heligonkáři a Tria Máňa. Připraven je bohatý program se soutěžemi pro děti i dospělé, občerstvení, řemeslné stánk, jízda na konících a pestrý zoopark plný zvířátek k pomazlení. Zabijačka začíná už v deset dopoledne.

Duchcov
Program pro děti chystá KC Duchcov. V sobotu 6. února se koná dětský maškarní karneval s divadlem Koráb z Brna. Začátek ve 13,00 hodin, vstupné děti 40 Kč, dospělí 60 Kč.

Strupčice
Masopustní průvod projde také obcí Strupčice na Chomutovsku, a to v pátek 12. února. Průvod vychází v 10,00 hodin, od 17,00 hodin je ve sportovní hale připravena maškarní zábava pro děti.

Foto: Zoopark Chomutov