e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Out of Africa aneb Jak moderní lidé zabydlili svět

publikováno: 1.2.2015, kategorie: Výstavy, autor: Frederik Velinský

Sdílet: facebook twitter google+

Odkud se vzali naši předci a jak zabydlovali planetu Zemi? O expanzi Homo sapiens bude další setkání z cyklu Café Nobel, které se koná ve čtvrtek 5. února od 18,00 hodin v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Anatomicky moderní lidé druhu Homo sapiens dnes žijí prakticky po celé Zemi. Nebylo tomu tak vždy. Populační dějiny našich dávných předků začaly asi před 200 tisíci lety v subsaharské Africe, odkud se později rozšířili do světa. Jednotlivé oblasti světa, Eurasie, Austrálie, Oceánie i Amerika, byly anatomicky moderními lidmi osídleny ve velice různých obdobích – zatímco v jihozápadní Asii se naši předkové objevili již před 120 tisíci lety, Nový Zéland byl osídlen z Polynésie teprve před pouhými 750 lety. Výzkumy na poli genetiky ukázaly, že po cestě z Afriky se naši předkové mísili i s vymírajícími skupinami homininů, jakými byli neandertálci a tzv. denisovci, od nichž převzali i některé schopnosti adaptace na nová prostředí. Značný význam měl později i vynález zemědělství, které umožnilo výrobu potravin a následně i první výraznější expanzi lidské populace.

O dlouhém putování anatomicky moderních lidí světem bude vyprávět antropolog doc. Mgr. Viktor Černý, Dr. z pražského Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. 

Doporučujeme rezervovat si předem místo na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.