e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Část kolejového lože připomene unikátní přesun mosteckého kostela

publikováno: 21.9.2023, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Zajímavý artefakt z nedávné historie Mostu věnuje obyvatelům města energetická skupina Sev.en, která v jeho okolí provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl před 48 lety unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.

TIPTipy na víkend 22. až 24. září

publikováno: 21.9.2023, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Tento zářijový víkend nabídne oslavy podzimní rovnodennosti i úrody a také svatováclavské slavnosti. Historii připomene mobilizace nad Chomutovem či setkání v Krušných horách, dobré jídlo a pití vinobraní v Kadani a jarmark v Teplicích, rovnodennost můžete oslavit ve skanzenu v Březně nebo v chrámu v Panenském Týnci.

Jarmark plný chutí a vůní zaplní teplickou kolonádu

publikováno: 20.9.2023, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Akce zaměřená na všechny chutě života, zejména na zdravý životní styl a vzdělávání, se bude konat o víkendu v Teplicích. Pestrý program s trhy, přednáškami, vařením a zábavou pro děti nabídne Jarmark chutí na kolonádě a v širším okolí Domu kultury v Teplicích v pátek a sobotu 22. a 23. září.

Žatec slaví zápis do UNESCO

publikováno: 19.9.2023, kategorie: Turistika, autor: redakce

V pondělí dopoledne dorazila ze saudskoarabského Rijádu do Žatce dobrá zpráva. Výbor pro světové dědictví rozhodl o zápisu chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na seznamu je tak jedinou chmelařskou krajinou na světě.

Přečtete si v následujících dnech
  • Film Paměť teplárny přináší vzpomínky na 20. století v Komořanech
  • Nádraží v Louce u Litvínova oslaví v sobotu 130 let
  • Svatomichaelská slavnost připomene ve čtvrtek patrona města
  • Festival Den architektury nabídne již pošesté procházku městem
  • Vyberte nejsympatičtější snímek Krušných hor

85 let od mobilizace připomene Muzeum na Kočičáku

publikováno: 19.9.2023, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Muzeum československého opevnění na Kočičáku nad Chomutovem připomene 85. výročí mobilizace československé armády v roce 1938 a následujícícíh událostí. Akce v sobotu 23. září oživí jednotlivé pevnosti nad městem včetně ukázky boje o řopík.

Na Ryžovně v Krušných horách se rozzáří zaniklé domy

publikováno: 18.9.2023, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

První ročník Dne zaniklých obcí se uskuteční v sobotu 23. září v místě bývalé obce Ryžovna nedaleko Božího Daru. Těšit se můžete na bohatý kulturní program, množství historických informací, a také na setkání s mnoha zajímavými lidmi. Vrcholem dne pak bude rozsvícení části bývalé Ryžovny v místech, kde kdysi stávala jednotlivá stavení.

Muzeum vystaví sbírku minerálů z Krušných hor a středohoří

publikováno: 18.9.2023, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Klímová

Mostecký mineralog a geolog Ing. Ladislav Blaha sbíral minerály od dětství. Byl jedním z posledních sběratelů minerálů, který sbíral nerosty jen pro vlastní potěšení, a to především v regionu Českého středohoří a Krušných hor. Jeho sbírku teď představí mostecké muzeum. Otevře se ve čtvrtek 21. září.

V neděli se může stát Žatec sedmnáctou lokalitou UNESCO v ČR

publikováno: 15.9.2023, kategorie: Památky, autor: redakce

Žatec a krajina žateckého chmele usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Rozhodovat se o tom bude již tuto neděli 17. září v Saudské Arábii, kde jedná Výbor světového dědictví.

Téměř stovka hostů se přišla přesvědčit, že věk je jen číslo

publikováno: 14.9.2023, kategorie: Výstavy, autor: redakce

V úterý 12. září proběhlo ve výstavních síních Oblastního muzea a galerie v Mostě slavnostní zahájení výstavy, kterou uspořádala společnost United Energy u příležitosti 80. výročí od zahájení výstavby elektrárny  v Komořanech. Na vernisáž výstavy, která byla učena všem, které zajímá energetika a technologie obecně,  se přišla podívat téměř stovka hostů, bývalých i současných zaměstnanců, představitelů okolních měst i obchodních partnerů společnosti.

Tipy na víkend 15. až 17. září

publikováno: 13.9.2023, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Další nabitý zářijový víkend je před námi. Opět nebudou chybět ochutnávky - cibule v Račeticích nebo sladkostí v Mostě. Pouť se bude konat v Mariánských Radčicích i Jirkově, dny evropského dědictví pokračují v Klášterci nad Ohří, Lounech a Žatci. Taky se bude strašit - na Klínech nebo na zámku Nový Hrad.

Sdružení Kapka 97 zve na turistický výlet do Krušných hor

publikováno: 13.9.2023, kategorie: Turistika, autor: redakce

Spolek onkopacientů a přátel v Chomutově Kapka 97 spolu s Obcí Blatno pořádá v sobotu 16. září 2. ročník krušnohorské charitativní turistické akce Šlapání pro Kapku. Zavede vás do krásných míst Krušných hor, zábavu pro děti i domácí občerstvení, ale také důležité informace pro onkologickou prevenci.

Dny evropského dědictví otevřou žatecké dvorky

publikováno: 12.9.2023, kategorie: Památky, autor: redakce

U příležitosti Dnů evropského dědictví se i letos otevřou v Žatci dvorky a zákoutí, kam se běžně nemůžete podívat. Muzeum kromě toho zpřístupné všechny své budovy a chystá v sobotu 16. září odpolední program na hlavním náměstí.