e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Pěškobusem po čtvrté. Tentokrát žateckým podzemím.

publikováno: 27.9.2021, kategorie: Památky, autor: redakce

I v letošním roce je spolek A dál? jedním ze spolupořadatelů festivalu Den architektury. Tento rok vás duo Monika Merdová a Eva Sladká provede sklepením domů v historickém centru Žatce. Průzkum začne v sobotu 2. října ve 14,00 hodin v obnoveném sklepě Mederova domu.

Kde oslavit svátek svatého Václava?

publikováno: 24.9.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Našli jsme pro vás pár tipů, kde můžete strávit sváteční den 28. září a kde si připomenou svátek patrona naší země svatého Václava. Velký program se chystá v Žatci, na Lounsku se můžete vydat na výpravu po kostelích, Stekník nabídne prohlídky zaměřené na tohoto světce a v Kadani vystaví jeho relikvii.

Jan Burian – písničkář, cestovatel: Nahrál jsem album s 240 písničkami

publikováno: 1.1.0001, kategorie: Rozhovory, autor: PonteReports.cz

<p><span style="font-family:roboto,arial,sans-serif; font-size:14px">Na co s&aacute;hne, to mu jde. Hraje na klav&iacute;r, zp&iacute;v&aacute;, vydal řadu knih &ndash; od sb&iacute;rek poezie, vlastn&iacute;ch pamět&iacute;, souboru fejetonů či knih o cestov&aacute;n&iacute;, moderuje, toč&iacute; dokument&aacute;rn&iacute; filmy a v neposledn&iacute; řadě cestuje a průvodcuje. Kdybychom chtěli obs&aacute;hnout v&scaron;echny jeho funkce, byl by to hodně dlouh&yacute; rozhovor, a tak jsme letem světem probrali hudebn&iacute; &eacute;ru, tat&iacute;nka E. F. Buriana, maminku se 120 den&iacute;ky a tak&eacute; cestov&aacute;n&iacute;, kter&eacute; miluje. V&iacute;ce v dne&scaron;n&iacute;m rozhovoru.</span></p>

Svatomichaelská slavnost v Litvínově vypukne o státní svátek

publikováno: 23.9.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Jarmark s programem na náměstí, freestyle show ve Voightových sadech, výstava veselých polštářků a koncert v kostele - takový program nabídne celodenní Svatomichaelská slavnost v Litvínově. V úterý 28. září připomene litvínovského patrona svatého Micheala archanděla.

Přečtete si v následujících dnech
  • Jablka nebo víno: Čemu dáte o víkendu přednost?
  • Na mostecký Benedikt se vrací hudba
  • Tipy na víkend 1. až 3. října
  • Velké finále závodní sezóny v Mostě: Dva světové šampionáty během jednoho víkendu

Brány dílen, farem a výroben dokořán

publikováno: 23.9.2021, kategorie: Turistika, autor: redakce

V sobotu 25. září se otevře po České republice téměř šedesáti řemeslných dílen, zemědělských farem a výroben potravin či nápojů. Všechny spojuje to, že v nich vyráběné produkty byly oceněny některou z regionálních značek kvality. Akce Porta Aperta otevře třeba chrámecké vinařství nebo vánoční dílnu v Krupce.

Dobrou chuť! V Teplicích a Lounech se konají festivaly jídla

publikováno: 22.9.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

O víkendu můžete vyrazit do dvou měst na festivaly jídla a pití. Centrum Teplic se zaplní v pátek 24. září stánky s mnoha chutěmi, čeká vás vaření se známými osobnostmi a přednášky o jídle a zdravém životním stylu. V neděli 26. září pak podzimní částí pokračuje Lounský food festival.

Tipy na víkend 24. až 26. září

publikováno: 22.9.2021, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Zářijový víkend bude vonět úrodou, česnekem, vínem, moštem, chlebem a chutěmi celého světa. Pozveme na slavnosti česneku ve Strupčicích, festivaly jídla v Lounech a Teplicích, vinobraní v Kadani, vaření piva v Pátku nebo oslavu sklizně v Březně.

Jako na chmelu: Expert UNESCO dostal guláš do ešusu

publikováno: 21.9.2021, kategorie: Zajímavosti, autor: Tomáš Kassal/redakce

Expert mezinárodního výboru ICOMOS strávil na přelomu srpna a září týden v Žatci a okolí, aby posoudil připravenost nominace Žatce a krajiny žateckého chmele k zápisu na Seznam světového dědictví. Zpráva této hodnotitelské mise bude jedním z podkladů, která rozhodnou o zápisu žatecké nominace na prestižní seznam UNESCO.

Středeční noc literatury nabídne čtení na neobvyklých místech

publikováno: 20.9.2021, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Na Mnišském dvorku, v jezuitské hrobce, na hasičské stanici, v ulicích města nebo na půdě - tam všude se bude ve středu 22. září číst. Nastává totiž Noc literatury. Našli jsme pro vás zajímavé programy v Chomutově, Jirkově, Lounech, Žatci a Kadani.

Mosteckým muzeem se bude ozývat střelba

publikováno: 20.9.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Krása jako cíl je název nové výstavy v mosteckém muzeu, která dala téma letošní muzejní noci. Tím budou ostrostřelci a střelecké umění. V pátek 24. září si můžete přijít prohlédnout historické malované terče a zkusit si na jeden vystřelit.

Hledají se vlčí hlídky do Krušných hor

publikováno: 18.9.2021, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Program na ochranu velkých šelem Hnutí Duha začne brzo 22. monitorovací sezónu. Tu otevře krušnohorský Seminář pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek, který se již tradičně uskuteční ve Vejprtech od pátku 1. října. Připojte se a mapujte v horách výskyt výskyt vlků a dalších šelem.

Voda a civilizace přijela do Kadaně

publikováno: 17.9.2021, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Úspěšná venkovní česká výstava unikátních fotografií a informací z výzkumů na téma významu vody pro civilizaci otevře v Kadani aktuální téma i se soutěží pro děti. Jejím kurátorem je známý českých egyptolog a archeolog Miroslav Bárta. V noci nasvícená expozice na Mírovém náměstí je zdarma k vidění do 6. října.