reklama Speciál magazínu: Vánoce ve všech podobách
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Oblastní muzeum v Mostě

region: Mostecko, kategorie: muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Oblastní muzeum v MostěMuzeum v Mostě sídlí v budově na okraji města při hlavním silničním tahu Chomutov - Ústí nad Labem. Najdete jej ve zrekonstruované secesní budově bývalého německého gymnázia.

Historie

Muzeum v Mostě bylo založeno v roce 1888 z popudu starosty Carla von Pohnerta. Až do likvidace starého Mostu sídlilo v bývalém piaristickém gymnáziu. V roce 1944 bylo muzeum uzavřeno a část obrazů Beerovy sbírky byla převezena na zámek Milešov. Sbírky se sice později do Mostu vrátily, ale muzeum se několikrát stěhovalo a nenašly se pro něj vyhovující prostory. Pro veřejnost bylo mostecké muzeum dvacet let uzavřeno. Teprve po rozsáhlé rekonstrukci bylo zpřístupněno v roce 1996.

Expozice

Ulrika von Lewetzov 1804 - 1899

Stálá expozice věnovaná baronce Ulrice von Lewetzov, poslední lásce J. W. Goethe. Ulrika prožila větší část svého života na zámku v nedalekých Třebívlicích, který s celým panstvím zakoupilo po její smrti město Most. Expozice je krátkým průřezem života baronky Ulriky von Levetzow a osobností, které ji ovlivnily. Zachováno je takřka celé vybavení pokoje ze zámku v Třebívlicích.

Přírodovědné expozice

Zahrnují stálou expozici mineralogie Krušnohoří včetně historie těžby, dále výstavu Geologická minulost Mostecka a Přírodou severozápadních Čech - expozici živé přírody s ukázkami fauny a flóry.

Ze života obyvatel Krušnohoří

Nejnovější expozice muzea v půdních prostorech zavede návštěvníky do Krušných hor a ukáže jim život obyčejných lidí. Zařízené světnice a dílny představují všední život, domácí práce i typická řemesla jako hornictví, punčochářství, krajkářství či hračkářství. Expozice nabízí také pohled na kouzelnou krušnohorskou vánoční atmosféru s betlémy, kouřícími panáčky a pyramidami.

Muzeum dále pořádá příležitostné výstavy výtvarného umění, ale především výstavy tématické.

Otevřeno

úterý - pátek od 12.00 do 18.00 hodin
sobota, neděle, svátky od 10.00 do 18.00 hodin

Aktuální expozice a akce v kalendáři akcí.


Kontakty:

Oblastní muzeum v Mostě
Adresa: Československé armády 1360, 434 01 Most
Telefon: 476 102 270, 476 102 271
E-mail: info@muzeum-most.cz
Web: http://www.muzeummost.cz
GPS: 50.5173N, 13.639E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google