Volný čas
Festivaly, slavnosti
Historie
Kino, divadlo
Koncerty
Pro děti
Společnost
Sport, turistika
Tip na výlet
Věda, technika
Výstavy, přednášky Vzpomínky na třicet let rogal na Rané
publikováno: 21.9.2005, kategorie: Sport, turistika, autor: Jaroslav Tošner
V sobotu 24. září se koná Setkání rogalistů na Rané u Loun. Okolo 14. hodiny účastníci společně vystoupí na Ranskou horu, kde proběhne ukázka staré a nové techniky. Na setkání se bude hlavně besedovat nad dokumentárními fotografiemi. Mohla by vzniknout i kmenová parta místních nadšenců.
"Letos uplynulo třicet let od doby, kdy jsme na vlastní oči viděli lety závěsných kluzáků. Navštívili nás přátelé z Francie, kteří nám předvedli nový letecký sport, který se brzy u nás stal velice populárním a úspěšným. Byl to jeden z významných mezníků krátké historie tohoto sportu u nás. Rozhodli jsme se proto oslovit letce i všechny přátele létání a nejvíce ty, kteří okusili ten nádherný pocit letu na závěsném kluzáku. Prostě všechny rogalisty, letecké fandy a nadšence, abychom je pozvali na přátelské setkání bez křídel," uvádí Jiří Šubrt z Klubu leteckých novinářů.
Po návštěvě francouzských rogalistů v roce 1975 následoval poměrně velký rozvoj tohoto sportovního odvětví, které vedlo až k nejvyšším metám, kdy se například Tomáš Suchánek třikrát za sebou stal mistrem světa.
K nestorům létání na Rané bezesporu patří Břetislav Brodský z Chraberců, který zvažuje, že by rád dal dohromady partu místních nadšenců pro létání. "Jsem ochoten se jim věnovat a naučit je to. Padáky mám," láká pan Brodský, kterému je líto, že si na Ranou jezdí zalétat sportovci z celé republiky, avšak místní nadšenci téměř vymizeli. Všichni přátelé létání, ať už odkudkoliv, jsou na setkání rogalistů srdečně zváni.

Nejnovější články v sekci Volný čas...
Blíží se dětský den, a tak se se to ve víkendovém programu dětskými akcemi jen hemží. Kromě velké Bambiriády v Chomutově si mohou děti užívat na zámcích v Korozlukách a Libochovicích, v teplickém muzeu, na lounském koupališti... Živo bude tentokrát hlavně v Teplicích, kde začíná lázeňská sezóna.
V sobotu 18. srpna od 20:00 hodin se projekt Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného představí v Bílině. Bílinský koncert bude jediným v Ústeckém kraji. Nadšené reakce a velký úspěch u publika provází začátek koncertního turné se špičkovým hudebním a audiovizuálním programem, prvotřídními interprety a hostujícími umělci z celého světa.
Letošní ročník chomutovského festivalu Otevřeno začíná v pátek 1. června a potrvá do soboty 9. června. Program proběhne v sedmi dnech. V rámci festivalu vystoupí mnoho umělců různého žánru a stylu. Hrát budou třeba skupiny Zrní, Květy, Krucipüsk, Tichá dohoda, Goodfellas či slovenské duo Romanika. Velká část programu je věnována oslavám 50 let bigbeatu v Chomutově. Hostem festivalu na počest těchto oslav je legendární britská rocková skupina Uriah Heep.
Chomutovská Bambiriáda se odehraje již potřinácté a to na tradičním místě na Kamencovém jezeře v pátek 25. a sobotu 26. května. Vstup po oba dva dny je zdarma a pro děti je připraven bohatý program, včetně soutěže Piráti na jezeře. Bambiriáda je přehlídka volnočasových aktivit pro děti a mládež a koná se v 19 městech republiky - v Ústeckém kraji je to tradičně Chomutov. Uvnitř celý program.
Proměny zámeckého areálu v Duchcově zaujaly pořadatele letošního AniFestu 2012, kteří se rozhodli připravit jedinečné audiovizuální dílo, pracující s technikou animace. Dílo Laputoidy / Tikající krajina je vytvořeno speciálně na míru výstavního sálu zámku a jeho hlavním motivem jsou proměny zámeckého areálu, odraz minulosti v oživení duchcovského hospitalu a momenty z historie krajiny.



