reklama The Most RALLY #2 - Autodrom Most - 2017
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - 500 let kostela

500 let kostela: Stavitel chrámu

publikováno: 24.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V srpnu roku 1517 dorazil do Mostu saský stavitel Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu, aby se zúčastnil slavnostního položení základního kamene kostela Nanebevzetí Panny Marie. Toto mistrovské dílo vrcholné gotiky už ale dokončit nestihl. Kde všude můžeme najít jeho stavby? A je vůbec mostecký kostel jen jeho dílem?

500 let kostela: 77 let stavby

publikováno: 17.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V létě roku 1517, dva a půl roku po tragickém požáru Mostu, byl položen základní kámen nového městského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Jeho stavba pak trvala osm desítek let. V našem Speciálu 500 let kostela pokračujeme v připomínce zajímavých historických momentů této proslulé stavby.

500 let kostela: Sbírka na nový kostel

publikováno: 10.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Na počátku stavby kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál tragický požár města v roce 1515. Jen se měšťané vzpamatovali z nejhoršího, začali shánět peníze na obnovu svého farního kostela. Při obnově města pomohly úlevy na daních krále Vladislava Jagellonského a stavbu kostela zas podpořila velká odpustková sbírka.

Model původní věže přesunutého kostela je vystaven v muzeu

publikováno: 9.5.2017, kategorie: Památky, autor: redakce

S blížícími se oslavami založení mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie nabízí zajímavý exponát měsíce také zdejší Oblastní muzeum. Prohlédnout si můžete metr a půl vysoký model původní věže děkanského kostela, starý téměř sto let. Přístupný je zdarma po celý květen ve vstupním prostoru muzea.

500 let kostela: Na počátku byla tragédie

publikováno: 3.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V srpnu si připomeneme 500. výročí položení základního kamene stavby nového, honosného kostela v Mostě. Důvody, proč tato stavba začala, byly ale tragické - o dva roky dříve vypukl v Mostě obrovský požár, který mimo jiné zničil i městský kostel. Sledujte v našem Speciálu historické střípky z pěti staletí kostela.

Jak budou vypadat červnové oslavy 500 let kostela

publikováno: 2.5.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Datum největší oslavy výročí 500 let položení základního kamene mosteckého děkanského kostela už je známo - 24. června. Oslavy tak trochu předejdou samotné datum výročí. Na co se mohou návštěvníci těšit?

TIP500 let mosteckého kostela připomene Speciál magazínu www.e-region.cz

publikováno: 1.5.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Město Most letos žije velkými oslavami, které připomínají, že uplynu půl tisíciletí od položení základního kamene nového chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejen program oslav bude přinášet nový Speciál magazínu www.e-region.cz, který dnes začíná.

Poštovní známka s kostelem se představí na červnové oslavě

publikováno: 6.2.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Flájská přehrada, železniční trať Most-Moldava a teď přesunutý děkanský kostel v Mostě se postupně staly tématy pro nové známky. Zasadil se o to Českojiřetínský spolek. Svůj nejnovější počin - známku k 500. výročí mosteckého kostela - představí na oslavách 24. června, které chystá město Most přímo v areálu kostela.