Kadaňsko - Františkánský klášter Kadaň

Patří mezi národní kulturní památky a je jednou z výrazných dominant Kadaně. Klášter je nejstarším poutním místem Čtrnácti svatých pomocníků v českých zemích. V areálu se nachází Městské muzeum.

Historie

Františkánský klášter KadaňJeho vznik je opředen legendou, podle níž na jeho dnešním místě stálo městské popraviště. Na něm měl být oběšen šlechtic, který se vzepřel panovníkovi, a cestou na popraviště prosil skrz své svaté pomocníky Boha o odpuštění. Zachránilo mu to život - přestože visel na šibenici tři dni a tři noci, nezemřel. Byl proto osvobozen a město na tomto místě postavilo kapli Čtrnácti svatých pomocníků. Historie kaple začíná někdy kolem roku 1470. Kolem 1474 přichází františkáni do kadaňské kaple a budují první konventní budovu. Začínají také se stavbou nového trojlodního kostela, který byl dokončen a vysvěcen v roce 1480. Příznivci a o rok později majiteli kláštera se stává rod Lobkoviců, usídlených na nedalekém Hasištejně, kteří si ho vybírají jako za místo svého posledního odpočinku. Ještě v 15. století byl vybudován kamenný konvent, čtyřkřídlá stavba obklopující malý dvůr. Třicetiletá válka a náboženské spory zbrzdily rozvoj kláštera. Teprve ve druhé polovině 17. století se budovy opravují a kostel byl nově vybaven. Během války mezi Habsburky a Francií v roce 1742 došlo přímo na půdě kláštera k zuřivé bitvě, což dodnes připomínají prostřílená barokní vrata. Reformy císaře Josefa II. vedly ke zmenšování poštu řeholníků a na konci 18. století bylo františkánům zakázáno žebrat. Během druhé světové války byli františkáni donuceni předat část budov Hitlerjungend a v roce 1950 byl klášter komunistickou mocí definitivně uzavřen. Byl využíván jako archív a jeho budovy chátraly.

Současnost

Františkánský klášter KadaňDo majetku řádu františkánů se vrátil opět v roce 1991, ovšem z finančních důvodů přechází v roce 1994 areál do správy litoměřického biskupství, které pronajalo objekty městu Kadaň. Poutní kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků slouží církevním účelům. Městské muzeum má dva prohlídkové okruhy - starší mapuje historii hornictví a mineralogie na Kadaňsku, novější od roku 2004 s expozicí o historii kláštera, městské památkové rezervaci a s expozicí zaměřenou na kult čtrnácti svatých pomocků, patriotů kláštera. V prvním patře probíhá rekonstrukce nástěnných maleb, které budou postupně zpřístupňovány. Součástí prohlídky je kostel. U příležitosti svátku svatého Václava se zde koná slavnost vinobraní. V areálu kláštera jsou totiž vinice a také ukázka původního pěstování chmele a děti si mohou prohlédnout několik domácích zvířat v minizoo. V klášterním sklípku se prodávají vína.

Zajímavosti

Gotická částečně malovaná fasáda kláštera pochází z konce 15. století. Vnitřní stěny klášterní chodby jsou zdobeny freskami z období pozdní gotiky a rané renesance, ovlivněné školou saského malíře Lucase Cranacha staršího. Lobkovické pohřebiště se skládá ze soubor náhrobků opět z přelomu gotiky a renesance. Nejznámějším mezi nimi je tumba Jana Hasištejnského z Lobkowicz, zakladatele kláštera, z roku 1517 od Ulricha Creutze. Unikátem kláštera jsou sklípkové klenby z konce 15. století, které nechal vyrobit právě Hasištejnský a které zdobí několik interiérů, určených právě k užívání tomuto rodu.


Otevřeno:
Prohlídky s průvodcem, úterý - neděle 11.00, 13.00, 14.30 a 16.00 hodin.


Kontakt:
Švermova ulice 474, Kadaň
PSČ 432 01
474 344 488, 474 342 126

Související odkazy

Dnes  Sobota, 28.3.2015
Svátek má Soňa
Uživatel: nepřihlášen...
přihlásit | registrovat

Zpravodaj

Přihlaste se k odběru zpravodaje s přehledem článků, zasíláme jej 1x týdně.
Zadejte váš e-mail:
reklama Přidejte se k nám na facebooku
reklama GAMA RADIO 107,9 FM

Volný čas

Aktuálně

 
reklama Hrad Rýzmburk

Krátce z regionu

28.3.2015
Na 70 procent lidí z Ústeckého kraje by neváhalo a kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by okamžitě vyměnilo pozici i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu Národní soustavy kvalifikací. Ve stávající práci zaměstnancům nejvíc vadí neodpovídající platy, malé vyhlídky na povýšení nebo stereotyp. Tři čtvrtiny lidí pak navíc pracují v úplně jiném nebo pouze příbuzném oboru, než jaký vystudovali a na jeho změnu se už neodvažují.

další zprávy