Aktuálně z regionu
Dopravní servis
Komentář
Krimi
Kultura a sport
Města a obce
Náš tip
Podnikání
Region
Společnost
Turistika
Vzdělávání Začíná příprava na Velikonoce - pašijový týden
publikováno: 13.4.2003, kategorie: Společnost, autor: K. TáborskáPo Květné neděli, jejíž zvyky jsme vám přiblížili včera, začíná v pondělí 14. dubna pašijový týden. Znamená přípravu na svátky Velikonoc nebo chcete-li na svěcení jara. Čeká vás bohužel hlavně úklid...
Aby se vám ale lépe uklízelo, vysvětlíme vám, proč to máte vlastně dělat. Pašijový týden je poslední část půstu před Velikonocemi. Ty jsou považovány za největší křesťanské svátky, ačkoliv je slaví i ti, kteří v nich vidí spíš než Krista oslavu jara. A na takové oslavy je třeba se řádně připravit včetně celé domácnosti. Proto se odedávna v domech čistilo, pucovalo a bílilo.
Ostatně už název Sazometná středa (16. dubna) napovídá, že se ten den vymetávají saze z komína. Říkalo se jí ovšem také Škaredá středa, což připomíná fakt, že Jidáš "škaredě" udal Ježíše. Podle tradic se tento den nesmíte na nikoho mračit nebo vám to zůstane.
Na Zelený čtvrtek (17. dubna) podle tradice "odlétají zvony do Říma". Kostelní zvony utichnou a znovu se rozezní až na Bílou sobotu. Nahrazují je proto dřevěné řehtačky, se kterými kdysi pobíhaly děti po vsích. Tento den zasedl Ježíš ke své "poslední večeři" se svými učedníky. Se Zeleným čtvrtkem se pojí řada lidových tradic. Například se jedlo zelené jídlo, tedy hlavně zelí. To prý aby byl člověk celý rok zdráv. Ten den se také pekly tzv. jidáše - pečivo z kynutého těsta. Hospodyně zametaly domy, aby se v nich nedržely blechy, a také nemáte tento den nikomu půjčovat peníze a s nikým se hádat.
Velký pátek (18. dubna) je připomínka dne Kristova ukřižování, je to tedy den smutku a postění se, kostely se ten den nezdobí. I tento den se ale mísí i řadou lidových tradic - například je prý dobré se ráno umýt v potoce, což vám ochrání zdraví. V minulosti i v pátek chodívali po vsích chlapci s řehtačkami. Na Velký pátek se navíc otvírají skály a vydávají své poklady - podle pověstí se otvírá i slavná česká hora Blaník.
Bílá sobota (19. dubna) znamená přípravu na Boží Hod velikonoční a také konec postního období. Doma se uklízí a pečou se velikonoční beránci, dívky zdobí vajíčka a chlapci pletou pomlázky. Před kostelem se zapalují velikonoční svíce, tzv. paškály.
Zmrtvýchvstání Krista se slaví v neděli (20. dubna) na Hod Boží velikonoční. Je to tedy svátek radosti. V kostelích se světí typická velikonoční jídla, která se na Bílou sobotu navařila a napekla. Na božíhodovou neděli se nepracuje a hospodář by měl pole, zahradu i dům podělit jídlem a vínem.
Několik rad na to, jak se vypořádat s "povinnostmi" o Bílé sobotě, zde najdete v úterý...

Nejnovější články v sekci Aktuálně z regionu...
Krátké filmy o rybách, rybářích a rybářství v Ústeckém kraji už shlédly stovky lidí z celé republiky. A milovníci rybaření se mají na co těšit. Natáčení na severu Čech pokračuje dál, materiálu bude ještě daleko více. Víte, jaká jsou v Ústeckém kraji nejlepší místa pro rybolov? Jaké ryby tu vůbec žijí a jak se o ně rybáři starají? Jak odchovávají nové generace ryb, na co musejí nejvíce dávat pozor a jak při tom postupují?
V rámci svých příspěvkových organizací plánuje Ústecký kraj vytvořit 480 nových pracovních míst. Jde o první konkrétní krok vycházející z Ústeckého programu zaměstnanosti 2020, který si klade za cíl snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji na republikový průměr. Financování pracovních míst se plánuje v rámci státní aktivní politiky zaměstnanosti a projektů ESF.
Projížka chemickým komplexem, chemická show vědce Michaela Londesborougha či ukázky práce hasičů čekají návštěvníky Dne otevřených dveří v Chemparku Záluží u Litvínova. Společnosti Unipetrol RPA a Česká rafinérská otevřou své brány veřejnosti ve čtvrtek 7. června. Naposledy měli lidé tuto možnost před dvěma roky.
Výzkumný ústav anorganické chemie, patřící do skupiny Unipetrol, zahájil výstavbu nového výzkumného a vzdělávacího centra UniCRE. V areálu Chemparku Záluží u Litvínova tak významnou rekonstrukcí projdou budovy bývalé cechovny lihu a pokusné základny pro výzkum a vývoj chemicko-technologických procesů. Do provozu by mělo být uvedeno výzkumné a vzdělávací centrum v průběhu roku 2014. Práci v něm nalezne 85 odborníků.
Bývalá škola v Březně na Chomutovsku začíná ožívat. Pokud se podaří naplnit plány vedení obce, bude zde muzejní expozice českého menšinového školství a historie regionu. V současné době je projekt ve fázi přípravy technického projektu pro stavební povolení.




