Aktuálně z regionu
Dopravní servis
Komentář
Krimi
Kultura a sport
Města a obce
Náš tip
Podnikání
Region
Společnost
Turistika
Vzdělávání Největší škody napáchala voda na silnicích a mostech
publikováno: 9.8.2010, kategorie: Region, autor: Magdalena Hanáčková
V neděli v podvečer zasedl na Krajském úřadu Ústeckého kraje krizový štáb. Jeho členové podali aktuální informace o stavu v jednotlivých obcích. Na Děčínsku bylo zasaženo vodou 1224 objektů, evakuováno bylo 83 obyvatel, v regionu je 80 poškozených mostů a mostků, z toho dva vážně. Na fotografii jedna z nejhůře postižených obcí - Hřensko.
Právě v Hřensku byl vážně poškozen most, který tuto obec spojuje s Meznou. Ve Hřensku pomáhá s odklízením škod Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru z Hlučína s těžkou technikou. Na pomoc do zasažených oblastí míří na pozvání Ústeckého kraje i armáda, konkrétně 151. ženijní prapor s jeřábem, bagrem a motorovými pilami. Jeho úkolem bude spolupráce při odklízení největších nánosů a sanací postižených mostů.
Díky dobré práci Správy a údržby silnic se podařilo zprovoznit většinu uzavřených komunikací. Zatímco v sobotu bylo neprůjezdných 25 míst, v neděli už se jednalo jen o 7 úseků silnic. Nejzávažnější situace je na silnici I/8 u Bořislavi, pod kterou se svezl svah a silnice je neprůjezdná pro nákladní dopravu. Ředitelství silnic a dálnic na místo posílá své odborníky, kteří budou řešit sanaci svahu a zprůjezdnění komunikace.
V některých obcích byla povodní přerušena dodávka elektrického proudu. ČEZ Distribuci se podařilo v celém okresu dodávky obnovit, v obci Jánská je vše provizorně řešeno elektrickými centrálami. Protože na některých místech došlo k přerušení vodovodního řadu, SČVaK zásobuje postižené obce pitnou vodou v cisternách nebo balenou.
Letecká záchranná služba ZZS Ústeckého kraje provedla evakuaci celkem 21 osob z obcí Srbská Kamenice a Těchlovice. Celá letecká evakuace trvala 4 hodiny 11 minut. Jednalo se o mimořádnou akci provedenou s maximálním nasazením a bezchybnými výsledky. To vše se podařilo také díky vybavení a odbornému výcviku, které letecké záchranné službě zajistil Ústecký kraj. I zásluhou profesionality leteckých záchranářů nedošlo v kraji k žádným obětem na životech obyvatel.
Foto: Lukáš Marvan

Nejnovější články v sekci Aktuálně z regionu...
V rámci svých příspěvkových organizací plánuje Ústecký kraj vytvořit 480 nových pracovních míst. Jde o první konkrétní krok vycházející z Ústeckého programu zaměstnanosti 2020, který si klade za cíl snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji na republikový průměr. Financování pracovních míst se plánuje v rámci státní aktivní politiky zaměstnanosti a projektů ESF.
Projížka chemickým komplexem, chemická show vědce Michaela Londesborougha či ukázky práce hasičů čekají návštěvníky Dne otevřených dveří v Chemparku Záluží u Litvínova. Společnosti Unipetrol RPA a Česká rafinérská otevřou své brány veřejnosti ve čtvrtek 7. června. Naposledy měli lidé tuto možnost před dvěma roky.
Výzkumný ústav anorganické chemie, patřící do skupiny Unipetrol, zahájil výstavbu nového výzkumného a vzdělávacího centra UniCRE. V areálu Chemparku Záluží u Litvínova tak významnou rekonstrukcí projdou budovy bývalé cechovny lihu a pokusné základny pro výzkum a vývoj chemicko-technologických procesů. Do provozu by mělo být uvedeno výzkumné a vzdělávací centrum v průběhu roku 2014. Práci v něm nalezne 85 odborníků.
Bývalá škola v Březně na Chomutovsku začíná ožívat. Pokud se podaří naplnit plány vedení obce, bude zde muzejní expozice českého menšinového školství a historie regionu. V současné době je projekt ve fázi přípravy technického projektu pro stavební povolení.
Těžební společnosti skupiny Czech Coal a Výzkumný ústav pro hnědé uhlí v Mostě představily nový výukový interaktivní program Těžba uhlí a rekultivace pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty prvních dvou ročníků středních škol. Program vznikl za finanční podpory Litvínovské uhelné a.s. a Vršanské uhelné a.s. Semináře v rozsahu dvou vyučovacích hodin vhodně doplňují exkurzi do lomů skupiny Czech Coal v rámci projektu Uhelné safari.



